Nie zapomnij!

Na zbiórki przychodzimy w mundurach

niedziela, 24 marca 2013

43 Drużyna Harcerska „Zawalidrogi” ma patrona!





W dniu 22 marca harcerze i harcerki uczestniczyły w uroczystości nadania imienia drużynie w Olszowym Młynie. To tam 150 lat temu miała miejsce jedna z bitew powstania styczniowego.To właśnie ta uroczystość kończyła naszą Kampanię. W Olszowym Młynie pod tablicą pamiątkową, przy płomieniach ognia, 43 Drużyna Harcerska „Zawalidrogi” z  Żychlina przyjęła imię powstańców styczniowych. Pan Jacaszek wręczył drużynie proporzec z herbem powstańczym. Ponadto drużyna otrzymała niesamowity skarb – pocisk znaleziony po bitwie w Olszowym Młynie. Takie wydarzenie ma miejsce raz w całej historii drużyny, dlatego cieszymy się że w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego możemy z dumą meldować: 43 Drużyna Harcerska „Zawalidrogi” im. Powstańców Styczniowych z Żychlina

piątek, 22 marca 2013

KAMPANIA BOHATER



Meldunek z realizacji Kampanii Bohater
43 Drużyny Harcerskiej „Zawalidrogi”
z Żychlina

Drużyna rozpoczęła Kampanię udziałem w Grze Miejskiej „Tarejwo” podczas której miała okazję zapoznać się z losami o. Maksymiliana Tarejwo. Musieliśmy wykazać się znajomością szyfrów, zaradnością, gospodarnością oraz wytrwałością. Oto przebieg trasy:

Naszym zadaniem było odnalezienie wiadomości pozostawionych przez straconego przez Rosjan Ojca Maksa. Wiele z nich było nieczytelnych i zaszyfrowanych. Odwiedziliśmy kwaterę Ojca i zapaliliśmy znicz. Naszym zadaniem było również zrobienie sondy, co Koninianie wiedzą o powstaniu styczniowym, Maksymilianie Tarejwo oraz czy wiedzą jaka rocznica jest 22 stycznia? Oto my podczas realizacji zadań:


Na koniec wzięliśmy udział w złożeniu kwiatów i zniczy oraz wzięliśmy udział w og
nisku:
 
W ramach Kampanii została opracowana również sprawność „Powstaniec styczniowy”. Wymagania:
1.Poznał miejsca związane z powstaniem styczniowym w swojej okolicy.
2.Potrafi wymienić powstańców styczniowych. Opowie o jednym z nich.
3.Zna daty najważniejszych bitew powstania styczniowego.
4.Wraz z drużyną weźmie udział w odwiedzinach miejsca pamięci powstania
styczniowego.
5.Przedstawił zdobytą wiedzę związaną z powstaniem styczniowym.
 W drużynie sprawność otworzyli:

-Agnieszka Błaszczyk
-Marcin Szczeciński
- Julia Wlazły
-Mikołaj Gemzicki
-Gracjan Silny
- Wiktoria Struglińska
- Katarzyna Morkowska
- Filip Rutkowski
- Aleksandra Rogalska
- Marta Napierała
- Antoni Serafiński
- Wiktoria Urbańska


Połowa członków drużyny zamknęła próbę na sprawność jeszcze podczas trwania Kampanii Bohater. Sprawność została wysłana do Głównej Kwatery by w 150 rocznicę wybuchy powstania styczniowego harcerze z całego związku mogli ją zdobywać.
Zaktywizowana została również działalność zastępów. Zastęp starszoharcerski zaplanował rajd ulicami w jakikolwiek sposób związanymi z powstańcami styczniowymi

Zastęp harcerski wykonał Księgę Osobliwości, w której pojawili się powstańcy styczniowi 

Ponadto odbył się konkurs na wykonanie reprodukcji obrazu związanego tematycznie z powstaniem styczniowym. Zadaniem zastępów było odtworzyć dwa obrazy:

Michał Elwiro Andriolli, „Walka powstańcza”

„Polonia - Rok 1863”, Jan Matejko



Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania i ogłosiliśmy remis.

Na koniec odbył się rajd sprawdzający wiedzę zdobytą podczas Kampanii Bohater.
Trasa rajdu:
Podczas rajdu funkcyjni uczyli się odpowiedzialności za zastęp, a  przyboczny za drużynę. Harcerze  musieli wykazać się wiedzą z technik  harcerskich jak i wiedzą o  powstańcach styczniowych. Utrwaliliśmy informacje o Ludwiku Żychlińskim, który pochodził z naszej miejscowości. Ponadto utrwalaliśmy informacje o powstańcach, tle historycznym oraz odwiedziliśmy miejsca związane z powstaniem styczniowym w najbliższej okolicy. Zadbaliśmy by był na nich ład i porządek oraz zapaliliśmy znicze. Wszyscy harcerze wykazali się wiedzą wystarczającą do rozwiązania ukrytego hasła związanego z powstaniem styczniowym.
 










a już wkrótce notatka z uroczystości nadania imienia.

sobota, 2 marca 2013

Zadanie przedzbiórkowe

Witajcie!
Mam nadzieję, że choroba się Was nie ima, bo mnie na chwilę dopadła, ale się jej nie dam. Liczę, że już w okolicach wtorku dotrą do mnie pięknie przepisane próby na stopnie. Ale to nie wszystko co chciałabym abyście przygotowali na zbiórkę. Proszę byście spróbowali samodzielnie rozpisać próbę na sprawność „Powstaniec styczniowy”.Jest to sprawność, która pomoże nam zapracować na imię dla drużyny. Oto wymagania:
1.       Poznał miejsca związane z powstaniem styczniowym w swojej okolicy.
2.       Potrafi wymienić powstańców styczniowych. Opowie o jednym z nich.
3.       Zna daty najważniejszych bitew powstania styczniowego.
4.       Wraz z drużyną weźmie udział w odwiedzinach miejsca pamięci powstania
styczniowego.
5.       Przedstawił zdobytą wiedzę związaną z powstaniem styczniowym.

Wasze rozpisane sprawności sprawdzicie sobie na zbiórce. Nie zapomnijcie zabrać nazbiórkę czegoś do pisania i śpiewników.
Czuwaj!